25 Bateria Artylerii Stałej Gdańsk Stogi
Zespół nadbrzeżnych stanowisk ogniowych oraz obiektów pomocniczych, zlokalizowanych w schronach mający na celu obronę Polski od strony morza. Baterie nadbrzeżne powstawały w tym rejonie już w okresie przed I Wojną Światową, kolejnym etapem rozwoju było powstanie w okresie międzywojennym jednostek na Helu i Oksywiu. System obrony wybrzeża jako rozproszony był bardziej efektywny, odporny na uderzenie wroga od okrętu o porównywalnej sile ognia.
Pokaż 25 BAS na większej mapie
Po II Wojnie Światowej postanowiono kontynuować proces tworzenia obrony wybrzeża, utworzono kilkanaście baterii nadbrzeżnych - większość zlokalizowanych nad Zatoką Gdańską - jednak system ten był przestarzały już w momencie tworzenia i po zmianie strategii wojskowej ostatecznie zrezygnowano z niego na początku lat 70, a ostatecznie zaprzestano konserwować obiekty w 1977.
25 BAS Gdańsk Stogi rozpoczęto organizację oraz budowę w 1951 roku, po kilku zmianch przynależności bojowej została jako jedna z pierwszych na początku lat 70-tych rozformowana ze względu na usytuowanie na terenach rozwojowych Portu Północnego. Obecnie część obiektów jest ogólniedostępona część leży na terenie portu.
Obiekty 25 BAS Gdańsk Stogi- 601 - stanowisko ogniowe oraz nieistniejące 602,603,604 zlikwidowane podczas budowy terminala zbożowewgo
- 605 - centrala artyleryjska
- 606 - główny punkt kierowania ogniem
- 607 - zapasowy punkt kierowania ogniem
- 609 - elektrownia
- 611 - schron obsługi
- 613 - magazyn amunicji - częściowo zniszczony podczas budowy terminala DCT Gdańsk
- 615,616 - magazyny amunicji
- - koszary
- - wieże obserwacyjne wraz ze schronami Westerplatte oraz Górki Zachodnie